Euroopa projektid
Horizon2020 projektid:
1) ENOS
2) CLEANKER
Horizon 2020 projekt CLEANKER – “Kaltsiumitsükli kasutamine CO2-vaba tsemendiklinkri tootmiseks” sai Euroopa Komisjonilt rahastuse neljaks aastaks (01.10.2017 – 30.09.2021).
Projekti koordineerib L.E.A.P. (Laboratory for Energy and Environment) Itaaliast ning osavõtjaid on 13 seitsmest riigist sh. Eestist kaks TTÜ instituuti (Geoloogia instituut ning Materjali- ja keskkonnatehnoloogia instituudi Anorgaaniliste materjalide teaduslabor). CLEANKER'i fookus on demonstreerida integreeritud kaltsiumitsükli kontseptsiooni teostatavust tööstuslikus skaalas uues demosüsteemis, kus töödeldakse Vernasca Buzzi Unicem (Piacenza, Itaalia) tsemenditehase heitgaase. Projektis on esmakordselt ühendatud kogu CO2 kogumise, transpordi, ladestamise ja kasutamise tsükli (CCUS) problemaatika. TTÜ osalejate vastutusel on CO2 transpordi, ladustamise ja kasutamise pakett.
Geoloogia instituudist löövad projektis kaasa Alla Šogenova, Kazbulat Šogenov ja Jüri Ivask.
Lisainfo: Alla Šogenova (alla dot shogenova at ttu dot ee).
Lisainfo CCS tehnoloogiast eesti keeles: http://www.gi.ee/co2net-east
INTERREG projektid:
3) BSUIN 
Läänemere allmaalaborite innovatsioonivõrgustiku (BSUIN) projekti rahastatakse INTERREGi Läänemere programmi poolt. Projekti kestus on 36 kuud alates 2017. aasta oktoobrist kuni 2020. aasta septembrini. Projekti kogu eelarve on 3,4 miljonit eurot ning projekti konsortsiumi kuulub 14 partnerit 8 riigist.
Projekti eesmärk on arendada Läänemere piirkonna maa-aluste laboratooriumide (UL) teenuste pakkumist, et potentsiaalsed arendajad saaksid kasutada UL-de olemasolevaid ja uusi võimalusi ettevõtluse arendamiseks. Projektiga on seotud 6 Läänemere piirkonnas asuvat maa-alust laboratooriumit. Lisaks teaduslikele uuringutele võivad maa-alused laborid pakkuda erinevatele ettevõtetele ainulaadset keskkonda, näiteks kaevandus- ja tunneliehituse seadmete või kiirguskaitse süsteemide arendamise tehnoloogiat või geofüüsika, kiirguse avastamise ja muude mõõtmisvahendite katsetamist. UL-sid võivad olla ka tootmiskohad, mis on uus ja kasvav valdkond, eriti soojusenergia tootmisel või toiduainete tootmise hõlbustamisel.
TTÜ osaleb UL-de olemasolevate võimaluste iseloomustuse ning maa-aluste keskkonnatingimuste arendamise paketis. BSUINi juhtpartneriks on Oulu Ülikool Soomest. Geoloogia instituudist osalevad projektis Andrus Paat ja Veiko Karu.
Lisainfo projekti kohta.