Kaasaegse arhitektuuri professori kandidaadid peavad venia legendi loengud
- Aeg:24.10.19 - 24.10.19
- Koht: TalTechi arhitektuuri ja urbanistika akadeemia 5. korruse stuudio (Tõnismägi 14)
Tallinna Tehnikaülikooli (TalTech) kaasaegse arhitektuuri professori konkursi lõppvooru pääsesid ning venia legendi kutse said Jaan Kuusemets, Pekka Pakkanen ja Emil Urbel. Kandidaadid peavad avalikud venia legendi loengud 24. oktoobril.
„Konkursi tase oli väga kõrge. Kokku esitati 11 avaldust üle maailma, sh Eestist, Soomest, Tšiilist, Šveitsist ja Hollandist. Kolme parima hulka jõudnud kandidaadid on väga hinnatud ja tunnustatud arhitektid, kes on võitnud mitmeid arhitektuurikonkursse,“ rääkis TalTechi arhitektuuri ja urbanistika akadeemia direktor Kimmo Lylykangas.
Kaasaegse arhitektuuri professori ametikohale kandideerivad:
Jaan Kuusemets (1979) on Eesti arhitekt (volitatud arhitekt-ekspert, tase 8), kes omandas Brandenburgi Tehnikaülikoolis arhitektuuri erialal magistrikraadi 2012. aastal. Ta on Tallinna arhitektuuribüroo DAGOpen peaarhitekt, partner ja juhataja, kus ta on arendanud edukalt rahvusvahelist koostööd. Kuusemets on arhitektuurikonkurssidel pälvinud 15 auhinda, nendest seitse I kohta. Ta on projekteerinud mitu suurt avalikku hoonet, sealhulgas Euroopa IT agentuuri uus peakontor (Tallinn 2016) ja Tallinna Kaubamaja uus hoone (Tallinn 2017). Tema meeskond võitis 2019. aastal Viljandi haigla ja tervisekeskuse ning Kalasadama uue hotellikompleksi arhitektuurikonkursid. Kuusemets on töötanud lektorina TalTech arhitektuuri ja urbanistika akadeemias alates 2014. aastast, arhitektuuri õppekava programmidirektorina alates aastast 2017.
Pekka Pakkanen (1969) on Soome arhitekt ja arhitektuuribüroo Planetary Achitecture Research Studio osanik. Pärast arhitektuuri magistrikraadi omandamist Helsingi Tehnikaülikoolis (1998) on Pakkanen töötanud mitmetes silmapaistvates arhitektuuribüroodes, näiteks Atelier Peter Zumthor (2002–2003) ja JKMM Arhitektid (2004–2005). Aastatel 2007–2018 töötas ta ettevõttes Huttunen-Lipasti-Pakkanen Architects ja oli peadisainer mitmetes laialdaselt avaldatud projektides, s.o. Allase merebassein Helsingis (2017) ja Serlachiuse kunstimuuseumi juurdeehitis Gösta (2014) Mänttäs. Moreau-Kusunoki arhitektide meeskonnas pälvis ta 2017. aastal Guggenheimi Helsingi kunstimuuseumi avatud rahvusvahelisel arhitektuurivõistlusel I preemia. 2000. aastast alates õpetab Pakkanen Helsingi Tehnikaülikoolis (täna Aalto Ülikool) arhitektuuriosakonnas.
Emil Urbel (1959) on Eesti arhitekt (volitatud arhitekt-ekspert, tase 8), kes on omandanud Eesti Kunstiakadeemias magistrikraadi 1982. aastal. Alates 2000. aastast on ta olnud omanimelise arhitektuuribüroo osanik. Urbel on projekteerinud suure hulga elamuid, koole ja haridushooneid, sh Rocca Al Mare kool (2000) ja Viimsi lasteaed ja põhikool (2009). Ta on oma hoonete eest pälvinud mitmeid auhindu ja võitnud häid kohti paljudel arhitektuurikonkurssidel, mitmel korral ka I koha. Tema töid on laialdaselt avaldatud ja neid on eksponeeritud näitustel ka välismaal. Urbel on töötanud arhitektuuri õppejõuna Eesti Kunstiakadeemias (1995-2000), Tallinna Tehnikakõrgkooli arhitektuuriosakonnas (2000– 2005) ja dotsendina TalTechi arhitektuuri ja urbanistika akadeemias alates 2012. aastast. Lisaks kuulub Urbel paljudesse kutseorganisatsioonidesse, sh Eesti Arhitektide Liidu (EAL) juhatusse ja Perekond Kreisi Fondi juhatusse.
Venia legendi loengud toimuvad 24. oktoobril TalTechi arhitektuuri ja urbanistika akadeemia 5. korruse stuudios (Tõnismägi 14):
- 09.00 Jaan Kuusemetsa loeng 20 minutit + küsimused
- 09.45 Pekka Pakkaneni loeng 20 minutit + küsimused
- 10.30 Emil Urbeli loeng 20 minutit + küsimused
2019. aasta jaanuaris kuulutas Tallinna Tehnikaülikool välja konkursi kaasaegse arhitektuuri professori leidmiseks. Lõppvooru kandidaatidele andsid hinnangu rahvusvahelised eksperdid. Esikolmikusse jõudnud kandidaadid said kutse Venia Legendile. Kõigi eelduste kohaselt valib tehnikaülikooli senat tenuuriprofessori novembris.
Tenuur on professori tähtajatu akadeemiline staatus. Tenuuriprofessor on rahvusvahelisel tasemel teadlane või loovisik, iseseisev uurija ja oma valdkonna akadeemiline juht. Ta korraldab ja viib läbi oma teadusvaldkonnas õpet kõikidel kõrghariduse astmetel, juhib teadus-, arendus- või muud loometegevust ning juhendab tulemuslikult nendesse tegevustesse kaasatud üliõpilasi ja akadeemilisi töötajaid. Tenuuril põhineva karjäärimudeli rakendamine algas ülikoolis 01.01.2017.