Tehnoloogia ja kaasaegne kunst
- Aeg:02.11.19 - 15.12.19
TalTechi arhitektuuri ja urbanistika akadeemia õppejõud Anu Juurak ehitab interaktiivseid ruume ja taaskasutab mõtteid.
Eesti Kaasaegse Kunsti Muuseumis (EKKM) avati koos Kaasaegse kunsti Eesti keskusega valminud kuraatorinäitus õõvast ja lootusetusest. Näitus peegeldab enesehävituslikku olukorda ühiskonnas, kus inimeste enda loodu on pöördumas üha jõulisemalt nende vastu.
Näituse ühe kuraatori Maria Arusoo sõnul valdab kõik inimesi mingil ajahetkel teatav abituse, selili oleva putuka tunne, kus inimene tahab end ümber keerata. "Kui me vaatame, mis praegu ühiskondlikult toimub – kliimaga ja poliitiliselt –, siis on seda tunnet oluline ära tunda ja teadvustada."
Nii võibki sattuda näitusel olukorda, kus justkui sööstaks tundmatusse – pind jalge all vajub ja ees ootab hirmutav operatsioonilaud, kus toimetavad robotsõrad. Õõvastavat atmosfääri loob Anu Juuraku teos "Mis tunne on surra" - kafkalikku putukat imiteeriv kõrgtehnoloogiline ruumiinstallatsioon. Just ühiskonnas tekkinud õõva ja hirmu tundel näitus mängibki.
Seekord üritati ka kunstiga näitusel käituda keskkonnasõbralikult – nimelt ka mõtteid taaskasutati. EKKMis eksponeeritavate teoste hulgas on täiesti uusi töid (Jussi Kivi), varem Eestis mitte näidatud töid (Ivana Bašić, Pakui Hardware, Jussi Kivi, Johanna Maria Parv, Emilija Škarnulytė), aga ka teoseid, mis on valminud mõneks varasemaks näituseks, kuid millele on näitusel antud uus kontekst ja tähendus (Anu Juurak, Peeter Ulas, Hanna Samoson).
Väljapanek jaguneb Eesti Kaasaegse Kunsti Muuseumi, linnaruumi ja ürituste kava vahel.
Näitus on avatud 02.11 - 15. 12. 2019
EKKMi estakaadis on eksponeeritud ruumiinstallatsioon „Mis tunne on surra?“ mis esmakordselt valmis Tallinna Linnagalerii näituse jaoks 2008.
Anu Juurak on Eesti graafik ja installatsioonikunstnik. Oma teostes on ta alates 1990. aastatest tegelenud muuhulgas määratlematu tundmatu kujutamisega ning surma mõtestamisega meie kultuuris.
Vaata lähemalt ja loe lisaks
FB KKEK ERR